Session Three

11:20am-12:20pm

Each campus location has socially-distanced seating and an overflow room, as well as live streaming for symposium attendees. *Click on the session LOCATION to access the live stream for each presentation.* Pre-Recorded sessions and Posters can be viewed by clicking on the title. Judges can click on their respective names to access the presentation evaluation form. All attendees can also tap the lion icon below to leave a Liongram for presenters!

Open

Houses

*11-12:00

Computer Simulations/Gaming: Object-Oriented Magic 8 Ball; C++ and Database Integration; A Python Coded Game of Sudoku; Python Calculator; Key-Cipher Application

Where: Swanson Center Mac Lab

Presenters: Ana Lopez Prado, Jeremy Cooper, Logan Bramlett, Laura Dyer, Jacob Walker

Judge 1: Hope Menzel

Judge 2: Shahryar Heydari

-------------------------------------

Z98.7 Live Radio Broadcast: The Variety Show  (Click Here for the Live Stream!)

Where: Swanson Center Radio Station Room

Presenters: Emma Marti, Silas Sandles John Dills Matthew Kodrowski Toi Watson Zoe Hunter, Madison Gott, Michael Joseph, Matthew Leemann, Mathew Loftin, Lesley Randall

-------------------------------------

High-Fidelity Manikin Simulation Demonstration

Where: 4th Floor Daniel Hall Lab

Presenters: Sloan Fletcher, Noah Heatherly, Gabby June, Gabby Lotter, Killian McClain, Maxwell Miller, MacKenzie Wilcox

-----------------------------------

Water Quality: Kind of a Bug Deal

Where: Swanson Bridge

Presenters: Rebecca Baker, Imani Vincent, Katie Wilhelm

-----------------------------------

Books, Beats & Boogie: A Yearbook Celebration (Runs All Day!)

Where: Swanson Center Atrium

Presenters: Sarah Bittner, Savannah Richards, Matt Leeman, Julian Hazen, Davis Barlow, Chris Barker, Jaela Dodson, Olivia Justus

Directing a Musical During a Pandemic (No recording available)

Presenters: Maggie Hudson, Madison Bentley

 

Judge 1: Dan Smith

 

Judge 2: Tony Frye

Bouncer: Jeff Bowers

Student Volunteer: Hannah Simmons

----------------------------------

Spectrum, the Musical (No recording available)

Presenter: Jessie Reed

 

Judge 1: Dan Smith

 

Judge 2: Tony Frye

Bouncer: Jeff Bowers

Student Volunteer: Hannah Simmons

------------------------------------

Theatre Education Internship (No recording available)

Presenter: Preston Welborn

 

Judge 1: Dan Smith

 

Judge 2: Tony Frye

Bouncer: Jeff Bowers

Student Volunteer: Hannah Simmons

-----------------------------------

Student Teaching and Competition (No recording available)

Presenter: Rosellyn Miles, Hannah Tussey

 

Judge 1: Dan Smith

 

Judge 2: Tony Frye

Bouncer: Jeff Bowers

Student Volunteer: Hannah Simmons

---------------------------------------

Interactive Instructional Approach (No recording available)

Presenter: Deoni Thigpen

 

Judge 1: Dan Smith

 

Judge 2: Tony Frye

Bouncer: Jeff Bowers

Student Volunteer: Hannah Simmons

None

Solving the Dating Problem

Presenters: Carter Ballstadt, Cameron Earls

Judge 1: Kim Lovell

Judge 2: Betty Rogers

Bouncer: Jeff Bruns

Student Volunteer: Armando Gonzalez

--------------------------------------------------

Matching Roommates

Presenters: Nate Moser, Danny Lin, Nolan Ledbetter

 

Judge 1: Kim Lovell

Judge 2: Betty Rogers

Bouncer: Jeff Bruns

Student Volunteer: Armando Gonzalez

--------------------------------------------------

Picking a Major

Presenters: Jiro Kurokawa, Jordan Foote

 

Judge 1: Kim Lovell

Judge 2: Betty Rogers

Bouncer: Jeff Bruns

Student Volunteer: Armando Gonzalez

​​

Bringing Back the Wooly Mammoth: Using CRISP/CAS9 to bring back extinct species.

Presenter: Cameron Granger

Judge 1: Areatha Ketch

Judge 2: Bec Godwin

Bouncer: Maurilia Oldham

Bouncer: Brenda Boostra

Student Volunteer: Lexie Partain

--------------------------------------

Spinocerebellar Ataxia

Presenters: Elizabeth Thornton, Marissa Taghon, Gabriella Hayes

Judge 1: Areatha Ketch

Judge 2: Bec Godwin

Bouncer: Maurilia Oldham

Bouncer: Brenda Boostra

Student Volunteer: Lexie Partain

--------------------------------------

 

Huntington's Disease

 

Presenters: Gwyneth Thomas, Ashley Pugh, Jack Traylor

Judge 1: Areatha Ketch

Judge 2: Bec Godwin

Bouncer: Maurilia Oldham

Bouncer: Brenda Boostra

Student Volunteer: Lexie Partain

------------------------------------

Disease Investigation Presentation: Dermatomyositis

Presenters: Victor Canas, Darius Smith, Sam Riches

Judge 1: Areatha Ketch

Judge 2: Bec Godwin

Bouncer: Maurilia Oldham

Bouncer: Brenda Boostra

Student Volunteer: Lexie Partain

------------------------------------

 

Osteoarthritis

 

Presenters: Trey Huguley, Brady McGuire, Reaghan Anderson

Judge 1: Areatha Ketch

Judge 2: Bec Godwin

Bouncer: Maurilia Oldham

Bouncer: Brenda Boostra

Student Volunteer: Lexie Partain

Commons

Gym Posters

*11:00-12:30

Seasonal Drawdown Effects on Parrotfeather

 

Presenter: Andrew Kivett                              

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

Effect of different rooting hormone and growth medium combinations on cuttings of the American Persimmon

 

Presenter: Ayla Maughon                 

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

The Effects of 18-46-0 diammonium phosphate, Roundup, and Piedmont Soil on Anabaena algae growth and water quality

 

Presenter: Cassie Carter                

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

Evaluating Length of Winter Drawdown Periods in Lakes as a Control Method for Parrotfeather

 

Presenter: Gideon Tanner

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

Differential infection rates of two cryptic species of salamander by the trematode Metagonimoides

 

Presenter: Dylan Jones                  

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

Relationship between Size and Foraging Patterns in Two Species of Salamander (Genus Desmognathus)

 

Presenter: Noah Irwin and Ethan Mann                    

Judge 1: Steve Jacobs         

Judge 2: Betsy Weinrich

Heavy Metal Concentrations in Pore Water of Stream and Wetland Environments

 

Presenter: Abigail Iacobucci                  

Judge 1: Kim Crawford        

Judge 2: Anna Grace Heisel

Microwave-Assisted Synthesis of Aspirin and the Effects of a Catalyst

 

Presenter: Duke Wodetzki               

Judge 1: Kim Crawford        

Judge 2: Anna Grace Heisel

Comparative Analysis of the Cutaneous Microbiome of Five Sympatric Salamanders Species

 

Presenter: Kaitlin Andrews              

Judge 1: Cindy Peterson     

Judge 2: Anna Grace Heisel

Paleo-isolation in the Chattahoochee Slimy Salamander, Plethodon Chattahoochee

 

Presenter: Taylor Hopkins and Katelyn Smith                  

Judge 1: Cindy Peterson     

Judge 2: Anna Grace Heisel

Acne

 

Presenter: Alexandra O'Brien                 

Judge 1: Cindy Peterson      

Judge 2: Kris McWhite

Revenue of Professional Sports teams before and after Covid

 

Presenter: Nicholas Klein, Mattie Morris, Jakob Valleroy                

Judge 1: Kris McWhite        

Judge 2: Kim Crawford

Quality Deer Management’s Effect on Overall Population, Sex Ratios and Percent of Deer by Age Group

 

Presenter: Matt Crumbley               

Judge 1: Kris McWhite     

Judge 2: Kim Crawford

Using next generation sequencing to differentiate among the microbial communities present during various stages of human decomposition

 

Presenter: Cassandra Kirk              

Judge 1: Cindy Peterson        

Judge 2: Kris McWhite

Alcohol dehydrogenase inhibition using EDTA

 

Presenter: Abbey Arnold        

Judge 1: Kris McWhite        

Judge 2: Anna Grace Heisel

Punishment Within Operant Learning and Its Effects on Children

 

Presenter: Kyra Ord             

Judge 1: Cindy Peterson        

Judge 2: Kim Crawford

An Analysis into the Different Cognitive Processes used by Fish in order to Thrive and Survive

 

Presenter: Alexandra O'Brien               

Judge 1: Kim Crawford        

Judge 2: Anna Grace Heisel

Student Leadership

 

Presenters: Leslie Lopez and Brenda Garduno         

Judge 1: Cindy Peterson        

Judge 2: Kris McWhite